pečuj doma

INFO: Je libo zfalšovaný test a certifikát? Nebo jakoukoli vakcínu?

6.4.2021

„Na portálu darknet lze najít téměř cokoli, takže není velkým překvapením, že se prodejci pokusili zneužít očkovací kampaně,“ říká expert ze společnosti Kaspersky D. Galov. Podle BBC jsou na webu aktuálně k dostání schválené vakcíny včetně Pfizeru, AstraZeneky, Moderny, Sputniku či společností Sinopharm a Johnson & Johnson.

Odborníci ze společnosti Kaspersky, jenž řeší kybernetické hrozby, však na černém trhu objevili také nespočet nabídek vakcín, které ani schválením neprošly.

Po horkém zboží v době, kdy pandemie neustupuje a vakcínu zatím obdržely jednotky procent světové populace, roste i poptávka. Za jednu dávku si ale zákazník sáhne hluboko do kapsy, výjimkou není ani cena 1200 dolarů (téměř 27 tisíc korun). Průměrně je však jedna dávka k dostání za zhruba 500 dolarů (přes 11 tisíc korun). Platit lze kvůli zachování anonymity jen vybranými kryptoměnami.

Prodejci vakcín pocházejí podle Check Pointu především z USA, Spojeného království, Španělska, Německa, Francie a Ruska. Co ale zákazník za své peníze utracené na darknetu obdrží, zůstává nejasné. „Nemůžeme s jistotou říci, kolik prodejců nabízí skutečné vakcíny proti covidu. U některých nabídek jsme našli pozitivní zpětnou vazbu kupujících, nelze ale jednoznačně určit, jestli je od reálných zákazníků,“ uvedli odborníci ze společnosti Kaspersky

Podle nich se k nedá vyloučit ani to, že pracovníci specializovaných očkovacích zařízení takto zneužijí nevyočkované dávky. „Dokážeme si představit, že někdo přebytečné vakcíny prostě strčí do kapsy a za účelem prodeje se propojí se zprostředkovatelem z dark webu,“ uvedli s tím, že nákup i tak zůstává riskantní – lahvičky mohou obsahovat téměř cokoli, od neškodného solného roztoku až po vysoce nebezpečné látky. I kdyby ale šlo o skutečné vakcíny proti nemoci covid-19, při nesprávném zacházení už při dodání nemusejí být účinné. Konkrétně třeba vakcína od Pfizeru se musí být uchovávat při teplotě minus 70 stupňů Celsia.

Na černém trhu však uspějí i ti, kteří o vakcinaci nestojí. Podle Galova se v posledních týdnech v covidovém podsvětí rozmáhá další nešvar – falešné výsledky covid testů nebo rovnou padělky očkovacích certifikátů. „Chcete cestovat bez injekce? Děláme potvrzení o negativním testu, ale i očkovací certifikát s razítkem za 150 dolarů,“ píše se v jednom z inzerátů, který pro příklad uvedla společnost Check Point.

Podle ní právě o tyto „vstupenky za svobodou“ v poslední době stoupá ze strany zákazníků zájem. Poptávku navíc podpořila myšlenka očkovacích pasů, které by se před začátkem letní sezony mohly stát propustkou na společenské akce nebo usnadnit cestování. Check Point proto nabádá, aby jednotlivé země co nejrychleji přistoupily k systému QR kódů, které by falšování dokumentů pomohly bránit.

Zdroj: Lidovky

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.