pečuj doma

INFO: Jak dlouho vydrží očkování proti covidu? Zatím nevíme

19.4.2021

Jak dlouho vydrží účinek vakcín proti covidu-19, stále není jisté. Evropa už se ale chystá na potřebu přeočkování v příštím roce. Zaspat nechce ani Česko, vzniká specializovaný tým a strategie pro příští roky. Musíme být připraveni na následující: V určitém momentu můžeme potřebovat posilující injekce k zesílení a prodloužení imunity.

A pokud některé varianty budou unikat, budeme muset vyvinout vakcíny na ně adaptované, a to rychle a v dostatečném množství.

O tom, že se Evropa na další roky s očkováním proti covidu-19 intenzivně připravuje a že Česko nesmí zůstat pozadu, mluví i premiér Andrej Babiš (ANO). „Je potřeba, abychom v tom také měli jasno a abychom se zkrátka připravili. Předpokládá se, že naočkujeme všechny občany, kteří budou mít zájem. Ale je pravděpodobné, že už od října budeme muset stanovit další strategii na další roky 2022 a 2023. Je to velice důležité,“ řekl premiér.

Nového šéfa resortu zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) proto pověřil sestavením specializované očkovací skupiny. „Moje představa a představa vlády je taková, že by to neměla být jen parta těch, kteří malují tabulky a posílají očkovací látky na různá místa. Půjde o to, jak dál postupovat a jak budeme vybírat vakcíny pro následující období,“ sdělil Arenberger.

Očkování proti covidu-19 organizačně přirovnal k očkování proti chřipce, při kterém je třeba před sezónou připravit novou variantu látky. „Obávám se, že něco podobného bude potřeba i tady,“ řekl. Ministr chce, aby odborná skupina poradila, co a v jakém množství na další roky objednat. „Je třeba vybrat to, co bude na příští období let 2022 a 2023 potřeba,“ dodal.

Znamenají přípravy na každoroční očkování jasný důkaz, že to bude potřeba? Podle odborníků tomu tak není. Odpověď na otázku, jak dlouho imunita po očkování vydrží, totiž stále nemáme.

„Důkazy o tom, jak dlouho vydrží imunita po první dávce a o kolik více po dvou dávkách, nejsou pochopitelně k dispozici, protože se očkuje teprve velmi krátce. A to včetně očkování v rámci klinických studií předcházejících schválení,“ uvedl pro Seznam Zprávy imunolog Václav Hořejší.

Připravovat strategii pro další roky a přemýšlet o očkování proti covidu-19 v dlouhodobém horizontu je nicméně i podle Václava Hořejšího zásadní prioritou. „Důležité je, že už se vyvíjejí i polyvalentní vakcíny proti covidu, které by měly fungovat proti širšímu spektru variant,“ dodal.

V Česku se proti covidu-19 začalo očkovat 27. prosince 2020. Minulý týden se otevřely registrace pro osoby starší 65 let. Kromě toho se očkuje i v ordinacích praktiků, nárok na vakcínu mají také chronicky nemocní. Problémem jsou však nedostatečné dodávky vakcín. Celkem se v Česku zatím podalo přes dva miliony dávek očkování, potřebné dvě dávky dostalo jen přes 800 tisíc lidí. Ministr Arenberger je ale optimistický, očekává, že do konce června bude naočkováno až 65 procent dospělé populace.

O možné potřebě prodloužit imunitu třetí dávkou vakcíny nicméně začínají uvažovat i samotní výrobci. Naznačil to například ředitel firmy Pfizer Albert Bourla. „Možným scénářem je, že bude potřeba třetí dávka, a to někdy mezi šestým a dvanáctým měsícem, a poté ještě každoroční přeočkování. To vše je ale třeba ještě potvrdit. Varianty viru budou hrát samozřejmě klíčovou roli,“ citovala ředitele stanice CNBC.

Podle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je třeba posbírat více dat. Přiklání se ale spíše k horní hranici výdrže, kterou zmiňuje ředitel Pfizeru.

„Přeočkování – jako například u chřipky – je dáno tím, že se chřipkový virus každý rok mění a je potřeba lehce upravit novou očkovací látku. Pokud by se tady ten koronavirus tak zásadně změnil, že se musí upravit očkovací látka, tak potom ano, pak by se musela použít nová látka na přeočkování. Nebo kdyby se prokázalo, že je ochrana velice krátká, tak potom by se muselo přeočkovávat po těch šesti až 12 měsících. Ale domnívám se, že minimum bude 12 měsíců, kdy ta ochrana bude,“ uvedl Chlíbek pro Radiožurnál.

Zdroj: Seznam zprávy

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Prohlášení Republikového výboru NRZP ČR k aktuální situaci

29.9.2024 Členové Republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením ČR vnímají velmi negativně současnou situaci v podpoře osob se zdravotním postižením. V poslední době jsou přijímána restriktivní opatření s negativním dopadem na osoby se zdravotním postižením. Vydává k tomuto stavu kritické prohlášení. více...

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

28.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

INFO: Ombudsman může dál řešit stížnosti na veřejné opatrovníky

27.9.2024 Ústavní soud zrušil usnesení Nejvyššího správního soudu, podle kterého obce jako veřejní opatrovníci nevykonávají přenesenou působnost. Ombudsman se proti tomuto usnesení už v minulosti vymezil. Nyní se ombudsman prostřednictvím tzv. amicus curiae připojil k ústavní stížnosti původního žalobce proti tomuto rozhodnutí. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.