Humánní Itálie: Zdravotník nesmí zvýšit riziko nákazy pacienta
Italská Státní rada, která má v Itálii roli nejvyššího správního soudu, rozhodla, že lékaři nemohou odmítnout vakcínu proti covidu-19. Zamítla tak stížnost lékaře z kraje Abruzzo, který se odmítl nechat očkovat proti covidu-19. V Itálii je toto očkování zdravotníků povinné od června.
Itálie se odvolává na kulturní normy, které platí v její zemi. V kulturně vyspělé Itálii je lidskému životu přisuzována vyšší cena v porovnání s hodnotou osobní svobody jednotlivce. Zdravotníci nesmějí proto zvyšovat riziko nákazy svých pacientů. Evropská unie ponechává rozhodnutí o očkování zdravotníků na jednotlivých členských zemích.
Italská vláda už v dubnu schválila zákon, který zdravotníkům ukládá povinnost nechat se očkovat proti covidu-19. Zákon poté schválil parlament a v červnu norma vstoupila v platnost. Povinné očkování zdravotníků proti covidu-19 platí v EU například i v Řecku, Maďarsku nebo ve Francii. Mimo EU například v Británii nebo Vatikánu.
Minulý měsíc italská vláda schválila dekret, který rozšiřuje povinné očkování proti covidu-19 na další profesní skupiny. Od 15. prosince by ho měli mít i všichni zaměstnanci škol, vojáci či policisté.
V Itálii jsou plně očkovány proti covidu-19 asi tři čtvrtiny obyvatel, lidem starším 40 let a některým profesním skupinám je tam doporučena třetí dávka v případě dvoudávkových vakcín.
Tento týden místní lékový regulátor AIFA schválil očkování proti covidu-19 i pro děti od pěti do 11 let, s nímž se v Itálii začne od 16. prosince, informovala agentura ANSA. Doporučení očkovat takto malé děti vydala minulý měsíc Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která pro ně schválila vakcínu od firem Pfizer/BioNTech v třetinovém množství očkovací látky oproti dávce doporučené pro dospělé.
Šedesátimilionová Itálie má v současnosti dvaapůlkrát menší počet nově nakažených, než desetimilionová ČR.
Zdroj: irozhlas, čtk, red