‚Spáleni už třikrát, sedáme teď na horká kamna celou vahou‘
Řídit epidemii covidu podle obsazenosti nemocnic a především jednotek intenzivní péče je podle některých odborníků hloupost. Podle sociologa Daniela Prokopa a Jana Kulveita, který se věnuje modelování epidemií na univerzitě v Oxfordu, se epidemie na obsazenosti JIP projevuje s několikatýdenním zpožděním.
„Řídit epidemii dle aktuální obsazenosti JIP připomíná člověka, co se obléká podle toho, zda zmokl, a na navigaci kouká, když přijede do zácpy. Obsazenost JIP reflektuje epidemii týdny dozadu,“ uvedl na twitteru Prokop.
„O tato kamna jsme se už třikrát spálili. Takže teď se na ně posadíme celou vahou,“ uvedl v reakci na Prokopa na twitteru Filip Pertold z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR.
Kulveit ve svém facebookovém příspěvku napsal, že jiný indikátor, tedy řízení epidemie podle obsazenosti JIP, je „asi ta největší hloupost“. Zpochybnil také to, že by opatření měly přijímat krajské hygienické stanice.
„Stav na JIP odráží stav epidemie zhruba před třemi týdny. S tím, že nějakou dobu trvá schvalování a implementace, je to zpoždění za epidemií skoro měsíc,“ uvedl.
Tímto způsobem se podle Kulveita, který se podílel na vzniku výpočtu indexu rizika systému PES, řídila epidemie v rozjezdu dřívějších vln.
Zdroj: irozhlas