pečuj doma

Covid se znovu hlásí. V nebezpečí smrti lidé 75 plus

3.3.2023

Zatímco epidemie chřipky a respiračních onemocnění ustoupila, dává o sobě opět nyní vědět covid-19. Roste počet hospitalizovaných seniorů s tímto onemocněním. Ti navíc mají atypické příznaky nemoci. Ale průběh nemoci je naštěstí ve většině případů zvládnutelný v domácím prostředí. V nebezpečí smrti však jsou lidé 75 plus.  

„Teď na oddělení máme jen dva pacienty s chřipkou, v době epidemie (na počátku ledna, pozn. red.) to bylo kolem deseti. Nyní se situace obrátila a dominantně nás zaměstnávají opět pacienti s covidem. Včera jich u nás bylo hospitalizováno dvacet, dnes devatenáct. V době chřipkové epidemie to bylo kolem deseti,“ přiblížil primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

Jedním z důvodů je zřejmě skutečnost, že se v populaci začínají šířit „jedničkové“’ mutace omikronu. Tedy kromě typu XBB.1.5 označovaného jako kraken, který stál v posledním čtvrtletí za velkým nárůstem případů a zatížení akutních příjmů nemocnic ve Spojených státech, je to i varianta XBF nazývaná bythos a také CH.1.1 neboli orthrus.

„U nás nové varianty minulý týden tvořily už třetinu kmenů. Jsou to varianty omikronu, které unikají přirozené ochraně po prodělaném onemocnění i po očkování. Znamená to vyšší nakažlivost, ale naštěstí ne závažný průběh nemoci, který by vyžadoval intenzivní péči a zatížení nemocnic. Tyto varianty takové nejsou,“ uklidnil Dlouhý.

Vyšší  počet těchto případů v populaci je už podle Dlouhého poznat i z testů odpadních vod, kam se viry dostávají močí.

„Je evidentní, že počet nákaz v populaci je vysoký, ale u většiny lidí probíhá tak, že infekci zvládnou doma. Dokonce to zvládají bez testování, což je v pořádku a tím pádem se to nepropisuje do našich statistik. Čísla říkají, že máme zhruba 300 až 500 nakažených v zemi, ale tak to zcela jistě není,“ říká primář, podle kterého jsou aktuálně evidovány právě opakované infekce. „Už se u pacientů objevují druhé a dokonce i třetí opakované nákazy,“ přiblížil.

Stále platí, že hospitalizace kvůli těžkému průběhu covidu je nutná v drtivé většině u pacientů kolem 75 let a výš. „A průběh je u těchto pacientů atypický. Jde o celkové zhoršení stavu. Nečekaně zkolabují, jsou dehydrovaní. Až po převozu na emergency se teprve zjistí, že jde o covid. Čili nejsou nyní typické příznaky, jako je postižení dýchacích cest. Nutná je celková péče o seniory,“ řekl Dlouhý.

Ve vysokém věku jsou lidé velmi křehcí a aktuální varianty covidu pro ně mohou být závažné.

„I na standardních lůžkách pacienti umírají na kombinaci stáří a covidu. Když se nám podaří seniory zachránit, návrat zpět do původního života je pro ně už obtížný. Onemocnění je takový poslední impulz, který je zbaví schopnosti být doma sami, postarat se o sebe a žít bez pomoci. A je někdy potom třeba hledat náhradní řešení a umístění v domově pro seniory nebo v jiné následné péči,“ dodal Dlouhý.

Zdroj: iDNES

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.