pečuj doma

INFO: Covid nemocnice zocelil. Ale ještě není konec

7.5.2022

I přes děsivá čísla přineslo dlouhé soužití s covidem nemocnicím na jižní Moravě také řadu pozitiv. Zlepšilo jejich připravenost či posílilo kolektiv, některým přineslo i finanční prospěch. Ovšem ještě rozhodně není konec a možná přijde nová vlna ještě před podzimem.

Pozitivní výsledek testu na covid spatřili jako první v Jihomoravském kraji zaměstnanci laboratoře Fakultní nemocnice Brno. Nákaza se potvrdila 11. března 2020 u muže a ženy, kteří se vrátili ze společné dovolené v italském Trentinu. K nim se ještě ten samý večer přidal třetí případ a koronavirus tak oficiálně odstartoval svou éru i na jižní Moravě.

Během následujících dvou let prošlo regionem pět vážných vln pandemie. První dorazila jen měsíc po potvrzení prvních případů a počty nakažených stoupaly maximálně po desítkách za den. Pátou a nejnakažlivější vlnu obstarala varianta omikron, kdy čísla nových pacientů vyletěla téměř k sedmi tisícům denně – na začátku letošního února tak bylo v kraji v jednu chvíli přes 40 tisíc nakažených. 

Onemocněním na jižní Moravě oficiálně prošlo 423 tisíc lidí a téměř pět tisíc z nich zemřelo.

I přes hrozivá čísla, abnormální vypětí zdravotníků, omezování nemocniční péče a často beznadějné situace se špitály napříč krajem shodnou na jednom – dvouletá zkušenost s koronavirem přece jen přinesla „něco pozitivního“.

Třeba blanenskou nemocnici podle její ředitelky Vladimíry Danihelkové pandemie organizačně posílila. „Hodnotím to tak, že nám otevřela oči v několika věcech. Personál fungoval ve všech oblastech našeho zdravotnického zařízení, takže se mnohem více posílil kolektiv a týmová práce. Museli jsme na mnoho věcí reagovat bezodkladně, což nás naučilo uvažovat tak, abychom v budoucnu byli na podobné situace připravení,“ popisuje hlavní podněty Danihelková.

Stejně to vidí i v Břeclavi. „Teď už víme, že jsme připravení na nenadálé situace. A to i díky dobrému týmu lékařů, sester a dalšího personálu, který v těžkých chvílích umí držet skvěle při sobě,“ říká mluvčí nemocnice Eliška Windová.

Že pandemie odkryla další možnosti, třeba zapojení vojáků nebo mediků, si pochvaluje šéf Vojenské nemocnice Brno Martin Stračár. 

„I přes únavu, vyčerpání, pocit bezmoci a často i marnosti nám covidová doba přinesla lepší schopnost spolupráce. Vyzkoušeli jsme si zapojení speciální výpomoci, ať už armády, studentů, či mnohých dobrovolníků. Přišli jsme také na to, že dokážeme udržet opravdu vysoké nasazení,“ jmenuje Stračár.

V první linii v boji se zákeřným virem stojí po celou dobu Fakultní nemocnice Brno. „Za více než dva roky s covidem jsme hospitalizovali bezmála pět tisíc pacientů. Co se týče úmrtnosti, tak koronaviru podlehl každý náš devátý pacient,“ shrnuje tragická čísla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Přestože i fungování největšího zdravotnického zařízení v kraji covid mnohokrát výrazně proměnil, stejně jako jinde ani tady si nedokážou představit personální škrty. „Vždy jsme potřebovali posily, především z jiných oddělení a Dětské nemocnice,“ hlásí.

A sčítají se také ekonomické cifry. Díky kompenzační vyhlášce ministerstva zdravotnictví nakonec pandemie většině jihomoravských nemocnic neproděravěla rozpočty. „Vzhledem k tomu, že zdravotní pojišťovny i ministerstvo finančně podporovaly péči o pacienty s covidem, byl ekonomický dopad na nemocnici dokonce pozitivní. Avšak vykoupený obřím nasazením personálu a logicky i jeho vyčerpáním,“ má jasno Danihelková z Blanska.

Nicméně ve znojemské nemocnici stále řeší nemalou červenou položku. Může za ni nákup léků na základě výzvy a doporučení ministerstva zdravotnictví. 

„V listopadu jsme si zajistili zásoby monoklonálních látek na tři měsíce dopředu. Po Fakultní nemocnici v Brně jsme byli na podzim druhým zdravotnickým zařízením v kraji, jež podávalo tuto léčbu bez čekání. Bohužel krátce nato přišla varianta omikron, na kterou nepůsobí. Nyní máme ve skladových zásobách léky v obrovské finanční hodnotě s tím, že u části z nich už v červenci končí expirace. Příslib ministerstva zdravotnictví, že náklady nezůstanou k tíži nemocnic, pravděpodobně zůstane nenaplněn,“ kritizuje mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Jihomoravské nemocnice každopádně drží za jedno v tom, že vlny pandemie zvládly hlavně díky rychlé proměně provozu a flexibilitě zaměstnanců, již ze dne na den vyměnili svá domovská oddělení za boj s koronavirem.

„Přemístění či úplná přeměna standardního oddělení na covidové pracoviště se mnohdy dělaly ze dne na den a všem našim zaměstnancům za to patří velké uznání,“ komentuje Veselá.

Nemocniční škatulata teď nicméně nejsou nutná. V současnosti zažívají zdravotnická zařízení v kraji útlum koronavirových pacientů a mohou se tak věnovat odloženým operacím a normálnímu provozu. Například ve Fakultní nemocnici Brno momentálně leží pouze 27 pacientů, u Milosrdných bratří pět a v Kyjově čtrnáct nakažených.

Přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno Petr Husa však upozorňuje, že ještě nemusí být definitivní konec. 

„Koronavirus se zatím nechová jako klasická sezonní infekce. Možná přijde nová vlna ještě před podzimem, a pokud se vyvine nová varianta viru s vysokou nakažlivostí, je třeba nabádat k vakcinaci ihned a netvrdit, že všechno stačí zahájit v létě, nebo až na podzim,“ uzavírá varováním Husa.

Autor: Šárka Kroupová

zdroj:idnes

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

28.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

INFO: Ombudsman může dál řešit stížnosti na veřejné opatrovníky

27.9.2024 Ústavní soud zrušil usnesení Nejvyššího správního soudu, podle kterého obce jako veřejní opatrovníci nevykonávají přenesenou působnost. Ombudsman se proti tomuto usnesení už v minulosti vymezil. Nyní se ombudsman prostřednictvím tzv. amicus curiae připojil k ústavní stížnosti původního žalobce proti tomuto rozhodnutí. více...

ZPRÁVY: Partnerský přístup k pacientům nemusí být tím správným

26.9.2024 Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného lékaře v bavorském pohraničí a řadu dalších zahraničních zkušeností nejen z tohoto oboru. Od roku 2014 učí na 1. LF UK a od února 2020 působí na 3. LF UK jako vedoucí Kabinetu praktického lékařství. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.