pečuj doma

Covid mělo až třikrát víc Čechů, než víme. Jsme promořeni?

19.8.2021

Podle studie z centra Recetox Masarykovy univerzity se do března setkala s covidem polovina české populace a vytvořila si protilátky. Studie z brněnské Masarykovy univerzity přináší nový náhled na epidemii covidu-19 v Česku. Už na jaře si podle vědců vytvořilo protilátky přes polovinu lidí. Do výzkumu se zapojilo 30 tisíc dobrovolníků.

Podle oficiálních čísel prodělalo onemocnění covid-19 v Česku 1,7 milionu lidí. Reálně se jich ale mohlo nakazit až třikrát více. Nemoc prodělali bezpříznakově nebo nešli na testy, ale mají vytvořené protilátky. Vyplývá to z unikátní studie vědců z centra Recetox brněnské Masarykovy univerzity. Podle nich je to pozitivní zpráva vzhledem k dalšímu vývoji epidemie v Česku.

Do výzkumu zapojili 30 tisíc klientů Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, spolupracovali s epidemiology University College London i kanceláří Světové zdravotnické organizace v ČR. Třífázová studie od října sleduje dynamiku tvorby protilátek v české populaci. V prvotní fázi se zaměřila na neočkované zájemce starší osmnácti let.

Sledovala u nich mimo jiné tvorbu takzvaných IgG protilátek, které si organismus vytvoří s odstupem několika týdnů po nákaze. Výsledky zřetelně korespondují s masivní jarní vlnou epidemie.

„Zatímco v říjnu a listopadu 2020 mělo sledované protilátky pouze 28 procent dobrovolníků, v prosinci 2020 a lednu 2021 to bylo 43 procent a v únoru a březnu 2021 už 51 procent.

Nejméně třetina účastníků studie, u nichž byly nalezeny protilátky, předtím nezaznamenala žádné příznaky nemoci. A 28 procent lidí se zjištěnými protilátkami nikdy nebylo na PCR testu. „Naměřená data nicméně indikují, že procento populace, které bylo do března 2021 exponováno viru SARS-CoV-2, bylo významně větší, než by vyplývalo z přímých odhadů založených pouze na datech z PCR testování,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

V Česku má dokončené očkování 5,6 milionu lidí. V mixu s miliony těch, co už si nemocí prošli, Česko podle expertů nakročilo k dostatečné ochraně proti covidu. „Máme v populaci kombinaci očkovaných a těch, kteří prodělali infekci, aniž by o tom třeba věděli. Dostáváme se fakticky na úroveň Spojeného království. To, že je náš imunitní systém nacvičen na správnou imunitní odpověď, je významné. Velmi dobře se blížíme ke kolektivní imunitě,“ doplnil Thon.

Zdůraznil, že to nelze zaměňovat s takzvanou sterilizační imunitou. Nemoc se tedy může nadále šířit, ale jedincům s protilátkami jen výjimečně způsobí závažné potíže. „Byť epidemie znamenala velké, nesmírné oběti, které už nevrátíme, mohou se zúročit tak, že je populace z velké části chráněná. V kombinaci s vakcínami to může dávat velkou ochranu,“ doplnil.

Studie má další dvě fáze. Výzkumný tým do konce září účastníkům opakovaně bude měřit protilátky a sleduje přitom, jak se projeví nástup vakcinace. Ve třetí fázi od října do března příštího roku vědci budou sledovat, jak IgG protilátky přetrvávají u očkovaných a těch, co infekci prodělali.

Zdroj: Seznam zprávy

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.