Co jsou proleženiny a jak se správně léčí?
Proleženiny patří mezi chronické rány, které vznikají uzavřením cév v místech neustálého působení tlaku a následným odumíráním tkání. Proto jimi trpí zejména pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko či osoby s výrazně omezenou pohyblivostí. I přes veškerý pokrok v medicíně zůstávají proleženiny vážným problémem, který může být i život ohrožující.
Jak proleženiny vznikají, jak se dělí dle stupně závažnosti, jaké s sebou nesou komplikace a jaké jsou možnosti prevence i léčby?
Proleženina (dekubitus) je lokalizovaná oblast buněčného poškození způsobená poruchou mikrocirkulace a z ní vyplývající hypoxií, tedy nedostatečnou okysličeností tkání. Proleženiny, prosezeniny, tlakové vředy či tlakové léze jsou tedy rány vzniklé na podkladě lokálního působení tlaku na tkáně – především v místech kostních výčnělků, na nichž spočívá největší váha pacienta na lůžku či se sníženou hybností.
Proleženiny patří do kategorie chronických ran. Jde o sekundárně se hojící ránu, která nemá ani při adekvátní léčbě trvající cca 4 týdny tendenci se hojit. Velikost a hloubka proleženin se odvíjí od intenzity tlaku a doby jeho působení, ale též od celkového stavu pacienta a vnějších podmínek. Proleženiny je však nutné odlišit od poškození kožního krytu vlivem působení vlhka...
Celý článek: zena-in.cz