pečuj doma

Češi užívají lék pro koně a využívají služeb lékáren z Polska

3.3.2021

Je všeobecně známo, že lidé u nás nakupují pro léčbu covidu ivermektin pro koně. Pokud si lék nenechají posílat z Rakouska a Slovenska. U nás ho není možné jako lék proti covidu zakoupit. „Veterinární léčivé přípravky nejsou určené pro léčbu lidí, a to ani ve výjimečných situacích,“ upozorňuje však prezidentka Komory veterinárních lékařů Šinová.

Podle ní zájemců o přípravky pro zvířata stále přibývá. Faktem je, že některé přípravky pro zvířata a pro člověka se svým složením příliš neliší. „Tyto léčivé přípravky jsou vyrobeny s ohledem na druh zvířete, u kterého mají být po­užívány, mohou obsahovat pro člověka nevhodné pomocné látky nebo nevhodnou dávku. Člověk se tak při laickém stanovení dávky například při použití pasty pro koně s obsahem ivermektinu může předávkovat,“ varuje ale Petra Šinová.

Podobně kriticky se k tomu staví i primář z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Michal Rezek, kde tuto látku ve formě tablet vyzkoušeli při léčbě některých pacientů s covidem. „Samozřejmě bych nikomu podání léků pro koně nedoporučil,“ řekl s tím, že s podáním veterinárních léků nemá zkušenost. „Lidé by jednoznačně neměli užívat žádné veterinární přípravky a myslím, že v současné situaci a při současné dodávce léku do ČR to také už není třeba,“ dodal.

Podle zkušeností ve světě ivermektin během dvou až tří dnů dokáže organismus zbavit virů a tím účinně zabránit jejich šíření. Není přitom důležité, zda je nakažený bez příznaků, nebo s nimi. Důležité je ihned nasadit ivermektin. To může přerušit řetězec přenosu stejně jako zkrátit dobu karantény. A také zkrátí dobu vylučování viru. To znamená, že když ho začneme používat, tak se lidi nebudou muset tak dlouho izolovat. Dalším způsobem, jak ivermektin využít, je profylaxe. Myšlena je situace, kdy máte někoho, u koho je nemoc prokázána, tak ivermektin okamžitě dáte ostatním členům jeho rodiny, i když ještě nejsou pozitivní. Takže to může fungovat trochu jako vakcína.

V okolních zemích na léčbu covidu se užívají i jiné přípravky. Na Slovensku například kolchicin a v Polsku neosin, groprinosin a isoprinosol. Není na ně třeba receptu a lidé v ČR si je objednávají v polských lékárnách a jsou jim kurýrní službou doručeny do pěti dnů. Nejvíce používají groprinosin. Jeho největší efekt podle jejich zkušeností spočívá v tom, že se nedostaví těžký stav a nemoc proběhne jako těžší chřipka bez následků.

Zdroj: Právo a red.
 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.