pečuj doma

Brňané obdivují „Onderkův orloj“ a samozřejmě Tugendhat

21.3.2022

Vztah Brňanů ke kultuře zjišťoval průzkum formou pocitové mapy. V ní zaznačili Brňané 23 288 bodů. Ukazují, která místa vnímají jako důležitá, kde tráví volný čas, ale i to, která místa by se mohla rozvíjet. I emoce by totiž měly rozhodovat, kam bude město směřovat.

Takto zpracovaná pocitová mapa bude důležitým podkladem pro přípravu konceptu kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2028.

A co z průzkumu vyplynulo? Kulturně žije nejvíc centrum města, naopak větší dostupnost kultury by lidé ocenili v okrajových částech, ale i v okolí Cejlu, v Králově Poli nebo na brněnském výstavišti.

Podle Brňanů je město výjimečné „brněnským orlojem“ na náměstí Svobody, funkcionalistickými stavbami v čele s vilou Tugendhat i bývalými industriálními centry. Významné jsou urbanistické celky, jako je Masarykova čtvrť nebo brněnské výstaviště.

Za nejpovedenější památkovou obnovu byly označeny Hotel Avion, Janáčkovo divadlo nebo Dominikánské náměstí. Z industriálních staveb pak přestavby průmyslových areálů Zbrojovky a Vlněny. 

Pro Brňany nepatří do kultury jen památky, ale také jedinečná kavárenská a gastro scéna nebo samotná atmosféra města, pro kterou je typická blízkost, potkávání se na relativně malém prostoru. Život ve městě se řídí podle místních obyvatel, nepatří turistům, jako je tomu v jiných velkých městech.

Pocitová mapa také ukázala, že občané Brna tráví rádi čas v zeleni a v městských parcích, např. v Lužánkách. Pro Brňany jsou důležité i městské zahrádkářské kolonie v městských částech poblíž centra.

„Místo pro konání tiskové konference, na které prezentujeme výsledky výzkumu pocitové mapy, jsme vybrali záměrně – příroda, zeleň a zachování zahrádkářských kolonií hrají důležitou kulturní roli v životě Brňanů a my se na ně chceme v rámci kandidatury více zaměřit. Současně by tato místa mohla být financována z participativního rozpočtu města,” komentuje netypickou lokaci pro pořádání tiskové konference Marcela Straková.

Interaktivní prohlížení pocitové mapy je dostupné na brno.cz/kulturni-pocitova-mapa.

Fotografie a doplňující materiály jsou ke stažení na bit.ly/BRNO2028_media.

ZdroJ: tis@brno.cz

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

PTÁTE SE: Změna opatrovníka mého budoucího manžela

23.11.2024 Budoucímu manželovi Jiřímu dělá opatrovníka jeho matka Jana. Měla bych dotaz, jak převést mimosoudně opatrovnictví od tchýně Jany na mě.
ODPOVĚĎ
Opatrovníka jmenuje soud, takže to bohužel není možné učinit mimosoudně. Pokud si pan Jiří přál, aby mu opatrovníka dělala paní Jana, více...

ZPRÁVY: VZP v rámci úsporných opatření mění příspěvky

22.11.2024 Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, v rámci úsporných opatření, mění systém příspěvků na preventivní programy, které mají zlepšovat zdravotní stav pojištěnců. Je zřejmé, že obdobně budou postupovat i ostatní zdravotní pojišťovny. Podrobnosti na stránkách VZP. Pro vaši orientaci jsme vybrali pouze tři ustanovení, která se týkají i osob s postižením. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.