Blatný reaguje odmítavě na kritiku. Léky nejsou politické téma
Používání léků na nemoc covid je podle ministerstva zdravotnictví lékařské téma, nikoli politické. Úřad to sdělil na twitteru v reakci na vytýkací dopisy od premiéra Andreje Babiše (ANO) adresované ministrovi zdravotnictví Blatnému. Babiš v dopisech kritizoval mimo jiné příliš přísné podmínky pro podávání experimentálníchléků na covid.
Blatný v sobotu sdělil, že podmínky podávání léků už bez ohledu na dopisy projednali odborníci, a ministerstvo následně podmínky upravilo.
Babiš poslal Blatnému koncem března již nejméně čtvrtý vytýkací dopis za zhruba dva týdny. Ministrovi v něm, stejně jako v jednom z předchozích dopisů, vytkl přístup k podmínkám podávání léku bamlanivimab, uvedl v pátek server Deník N.
„Pan premiér dobře ví, že minulý týden proběhla, bez ohledu na dopisy, odborná diskuze o indikaci protilátkových léků. Na základě zkušeností lékařů a podle výsledků diskuze jsme upravili kritéria k jejich podání,“ sdělil na twitteru Blatný.
Ministerstvo zveřejnilo doporučení skupiny odborníků k používání léků na covid-19 s tzv. monoklálními protilátkami, jako je právě bamlanivimab od společnosti Eli Lilly nebo casirivimab-imedivimab, známý také jako REGN-CoV2, od firmy Regeneron.
Experti v doporučení uvádějí formulaci „charakteristika pacienta zahrnuje zejména některé z uvedených kritérií/stavů“, za níž následuje výčet podmínek pro podání léků. „To slovo ‚zejména‘ je tam proto, aby se ten, kdo bude léčbu indikovat, tím nemusel cítit úplně stoprocentně svázán,“ řekl serveru Novinky.cz předseda praktických lékařů a člen zmíněné odborné skupiny Petr Šonka.
Odborníci přímo v dokumentu píšou, že toto doporučení je jen rámcové a zmíněné podmínky pro podávání léků nejsou nepřekročitelné. Konečné rozhodnutí o tom, komu může být lék podán je na praktickém lékaři.
Zdroj: lidovky