INFO: Asi třetina zdravotníků je nezodpovědná. Odmítá očkování
Lidé nejvíce podléhající dezinformacím o vakcínách jsou mladí lidé, z profesí pak zdravotníci. Například v největším zdravotnickém zařízení v kraji, Fakultní nemocnici Olomouc, z 3 699 zdravotníků si některou z vakcín nechalo aplikovat 2 180 zaměstnanců, tedy 58,9 procenta. Nejvíce bylo lékařů, kteří se na proočkovanosti podíleli 74,1 procenta.
Sester přišlo na očkování 56,5 procenta a ostatních zdravotníků ještě o zhruba pět procent méně.
„I zdravotnický personál podléhá dezinformacím. Je to pro mě hořké a smutné,“ komentoval data hematoonkolog z Fakultní nemocnice Olomouc Vít Procházka.
Spolu s dalšími kolegy lékaři, ale také vědci olomoucké Univerzity Palackého a jejími studenty založili iniciativu, která se snaží bojovat proti nepravdám o nemoci covid-19 a také očkování. Takzvané hoaxy objevující se na sociálních sítích vyvracejí téměř obden.
„Ve volném čase děláme, co můžeme. Významně by pomohlo, kdyby veřejně a opakovaně vystoupili lidé, kteří mají respekt a důvěru. Jednoznačný apel například hejtmanů, rektorů univerzit či vrcholového managementu nemocnic by mohl změnit společenskou náladu,“ podotýká Procházka.
Tvrdí přitom, že by zdravotníci měli být vůči sobě samým přísnější. „Dokud nebudou vystaveni tlaku, že být neočkovaný považujeme za velmi nezodpovědné vůči našim pacientům, nebudou na sebe chtít vzít ani to minimální riziko, které je s vakcinací spojené,“ tvrdí.
Typickou dezinformací, která se podle informací MF DNES šíří například mezi sestrami, je, že vakcíny způsobují neplodnost, či dokonce permanentní sterilizaci, protože ničí protein potřebný k tvorbě placenty.
Jak přitom na svých stránkách vyvrací i ministerstvo zdravotnictví, očkovací látka neobsahuje žádnou část koronaviru ani protein syncytin zásadní pro vývoj placenty.
„V opačném případě by to znamenalo, že každá žena, která nákazu prodělala a má v těle protilátky, by byla neplodná,“ uvádí resortní web.
Jak popsala jedna ze zdravotnic, která pracuje ve fakultní nemocnici na jednotce intenzivní péče, sestry často také věří, že i bez očkování koronaviru odolají.
„Naši pacienti mají hodně bohatou mikroflóru, s různými rezistentními patogeny se setkáváme i ve standardním období. Proto si myslíme, že jsme víc přizpůsobené,“ vysvětlila sestra, která si přála zůstat v anonymitě.
Sama očkování zcela neodmítá, ale jedinou vakcínou, kterou by se nechala naočkovat, je ta od firmy Johnson&Johnson, jež zatím není dostupná.
„Vychází z lipidové báze, na které je založena většina dostupných vakcín. Látka využívající mRNA je nová a funguje trochu jinak. Obávám se toho, jak na ni tělo zareaguje,“ přiznala své obavy sestra.
I to ale odborníci vyvracejí. Přestože jde u Pfizeru a Moderny o nový typ mRNA vakcín, na jejich vývoji se podle nich pracuje téměř 30 let a nehrozí, že v těle napáchají škody.
Nejvíce naočkovaných zdravotníků v Olomouckém kraji hlásí nemocnice společnosti Středomoravská nemocniční, která provozuje špitály v Přerově, Prostějově a Šternberku. Podle mluvčí Radky Miloševské tam očkování podstoupilo 70 procent zaměstnanců. Vojenská nemocnice Olomouc například vykazuje proočkovanost o pět procent nižší. Ředitel Martin Svoboda je však i tak spokojený.
„Podle prvních průzkumů to vypadalo, že očkovat se nechá méně než polovina zdravotníků. Jsem rád, většina se ukázala být racionální. To, že dva z každých tří našich zaměstnanců jsou naočkováni, považujeme za úspěch,“ řekl.
Zdroj: idnes