pečuj doma

Jak se píše o Číně a Asii. Propagandisté v akci

24.11.2020

O tom, jak naše média informují o protikoronavirových opatřeních v Číně a dalších zemích v Asii, předvedla naposledy iDNES. V jejím článku ze 24. 11. je zjevný odsudek, ba přímo zděšení nad počínáním Číny. Řekl bych ovšem, že toto zděšení, soudě podle dramatického stylu článku, je opravdu hodně líčené…

Skutečností je, že opatření asijských států jsou od začátku velice úspěšná. A zachraňují stamilionům lidí životy. A i ta vzývaná ekonomika většinou u nich běží na plné obrátky. 

Takže ukázka z iDNES:

Titulek: Pár nových případů covidu a Čína nahnala desetitisíce lidí na testy

Z textu: Na letišti v Šanghaji úřady nahnaly místní pracovníky na testování. Záběry zoufalého davu, který se pokoušel prorazit blokádu, se staly hitem sociálních sítí. Chaos, křik, nervozita. Davy letištních pracovníků natlačených na sebe se pokouší dostat k východu, cestu jim ale blokují nesmiřitelné postavy v bílých kombinézách. „Nechte mě jít,“ křičí jeden muž v davu. „Nechci tady zemřít,“ kvílí další. Takové scéna se odehrála na letišti v Šanghaji, kde úřady uzavřely více než 17 tisíc lidí. Důvod? Sedm nových případů koronaviru.

Dva nakažení stačili, aby město Man-čou-li ve vnitřním Mongolsku muselo vstoupit do lockdownu. Veřejná doprava ven a dovnitř města byla pozastavena, zrušeny byly též všechny lety. Úřady též zavřely školy a veřejná místa a zakázaly veřejná shromažďování. Více než 200 tisíc obyvatel musí podstoupit povinné testy, cituje iDNES Morning Post.

Podle stanice CNN Čína lehce ustupuje od kompletního zavírání celých měst, jako tomu bylo v případě Wu-chanu, kde se virus poprvé objevil, a zaměřuje se na izolaci postižených oblastí. Někdy v doslovném zapečetění dveří domů, kde žijí infikovaní jedinci. V Man-čou-li i Tchien-ťinu jsou domovy nakažených zcela odděleny od sousedních domů.

Kvůli pěti případům koronaviru Čína nařídila masivní testování 2,3 milionu obyvatel distriktu dvanáctimilionového města Tchien-ťin. Zdravotníci soudí, že zdrojem nákazy byly mražené potraviny z Indie, Pákistánu, Indonésie a Barmy, na kterých se našly stopy viru. Čína nařídila dezinfekci všech mražených výrobků ze zahraničí…

Takže tolik ukázky. Jako by naše média říkala: Tak tohle byste lidé u nás chtěli, tohle? A v tomto světle se má zřejmě hledět i na těch našich přes sedm tisíc převážně starých mrtvých, číslo, které, až vše pomine, půjde jednou i v naší zemi těžko vysvětlit.  

Dodejme k tomu ještě něco: Nejen Čína (4 600 obětí), ale i Tchaj-wan (7 obětí), Vietnam (35 obětí), Laos (0 obětí), Jiřní Korea (510) či Hongkong (108) a další pandemii zvládají s přehledem. Tyto vlády skvěle zorganizovaly péči o lidi nad šedesát let a projevila se obětavost a disciplína všech generací a nepochybně i kvalitní zdravotnictví. Některé státy pandemii dokonce dlouho zvládaly bez obětí nebo jen s několika desítkami obětí na životech, byť i u nich je rozšířená populace starých s přidruženými nemocemi.

Jaký rozdíl od Západu, kde ekonomika, maskovaná líbivými hesly o svobodě, měla a má přednost, a někdy i zcela nezastřeně, před lidskými životy. V USA, Británii, Švédsku, Belgii, Holandsku, ať jsme konkrétní, ale i u nás při druhé vlně, zemřeli staří lidé v seniorských zařízeních anebo ve svých domovech, aniž byli dopraveni do nemocnice. V Británii dostaly domovy seniorů například pokyn nezachraňovat klienty s covidem. V Belgii a Holandsku nebyli lidé nad šedesát s covidem dopravováni do nemocnice a byli vyzýváni, ať tam nezabírají místa. A v USA se zdravotnické pomoci nedostalo také mnohým chudým. A stejně se mimochodem chovají vlády v Latinské Americe, například v Brazílii, Mexiku, Kolumbii, poslušné USA natolik, že ekonomická restrikční a zdravotní opatření zde zavedly nakonec gangy.

Neúprosné statistiky svědčí zjevně ve prospěch Asie, a tak se západní propagandisté musí hodně činit. Ale většině jejich čtenářů už pravda dávno došla.    

(ah)

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.