pečuj doma

Sílí černý kašel, je to epidemie? Zřejmě bohužel ano…

20.3.2024

Zatímco ministr zdravotnictví Vlastimil Válek i jeho náměstek svorně ujistili veřejnost, že v České republice není a ani nehrozí epidemie černého kašle, epidemiologové říkají opak. Oponují i tvrzení ministerstva zdravotnictví ČR, že už jsme na vrcholu letošní vlny nákaz. Infekce se totiž šíří stále rychleji. Nakazilo se u nás už téměř 3 500 lidí.

V minulém týdnu onemocnělo černým kašlem 827 lidí, tedy průměrně 118 za den. Ale jen v pondělí přibylo 245 nakažených a za polovinu úterka dalších 150. Celkem tak od ledna onemocnělo již 3 496 lidí, což je nejsilnější epidemie za posledních 62 let.

Ministerstvo zdravotnictví epidemii popírá. „Česko nečelí epidemii černého kašle. V současné době je onemocnění na vrcholu, který ale může trvat i několik týdnů,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).  „Situace je pod kontrolou a Česku nehrozí epidemie,“ ujistil i jeho náměstek Josef Pavlovic (Piráti).

Řada odborníků však tvrdí opak. „Jasně, že tu máme epidemii černého kašle. Kdo tvrdí, že ne, není epidemiolog,“ říká jedna z odbornic, která si ale vzhledem ke svému zaměstnání nepřeje zveřejnit jméno. Souhlasí s ní i řada kolegů, kteří se nebojí říci svůj názor veřejně. Podle nich se ministerstvo snaží uklidnit veřejnost, ale ne příliš šťastným způsobem. „Stačí se podívat do učebnic a máme jasno. Letošní výskyt černého kašle je jednoznačně epidemií,“ říká epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Podle něj nelze černý kašel srovnávat s epidemií akutních respiračních infekcí, pro kterou je stanovená minimální hranice výskytu na 1 600 - 1 700 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

„U každé nakažlivé nemoci platí pro epidemii jiná pravidla a ne vždy jsou stanovená přesná čísla. Obecně platí, že o epidemii se jedná, když výskyt onemocnění významně převyšuje obvyklé počty,“ vysvětluje Prymula.

Potvrzuje to i epidemioložka Státního zdravotního ústavu Kateřina Fabiánová. „Definice epidemie je platná bez ohledu na to, co kdo říká. Výkladový slovník pojmů v epidemiologii uvádí, že o epidemii se jedná, když počty nemocných výrazně převyšují obvykle očekávané hodnoty tohoto onemocnění v daném místě a čase,“ říká Fabiánová s tím, že to rozhodně platí i pro letošní situaci s černým kašlem.

Stejný názor má profesor Petr Šebo, vedoucí Laboratoře molekulární biologie bakteriálních patogenů, kde zkoumají bakterii Bordetella pertussis, která způsobuje onemocnění černým neboli dávivým kašlem. „Ministerstvo chce uklidnit veřejnost.  A opravdu není důvod k panice, nejdůležitější je nyní ochránit hlavně neočkované kojence a přeočkovat těhotné ženy. Ale to, jak se u nás nemoc šíří, nelze nazvat jinak než epidemií,“ míní Šebo.

Podle něj se infekce šíří Českem jako požár a lidé s potvrzenou diagnózou mohou být jen špičkou ledovce skutečně nakažených. „Těch může být mnohonásobně víc. Naše společnost je vysoce proočkovaná, proto se u řady lidí nemusí nemoc projevit. Většinou se dozvíme o těch, které trápí dávivý kašel a lékaři je vyšetří. Od jejich nákazy ale mohlo uplynout pět až šest týdnů, za tu dobu mohli infikovat další lidi,“ vysvětluje Šebo.

Zdroj: Lidovky

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Proč není omezení svéprávnosti v občanském průkazu

19.4.2025 Často slýcháme od opatrovníků stížnost, že by omezení svéprávnosti mělo být vyznačeno (jako kdysi) v občanském průkaze. Že by tak nedocházelo ke zneužití opatrovaného.
Lze tomu přisvědčit v případě úvěrových společností, které by to pravděpodobně rovnou odradilo. Ale mohlo by jít o stigmatizaci a zjednodušení v neprospěch opatrovaných. více...

INFO: Válek má na stole změnu vyhlášky o preventivních prohlídkách

18.4.2025 Častější vyšetření lipidů a glykémie, zavedení preventivního vyšetření lipoproteinu (a), ale také nový přístup k vyhodnocení výsledku prevence a škálování rizika. S účinností od začátku roku 2026 se má změnit obsah pravidelných preventivních prohlídek. Je to příležitost pro skutečné posílení prevence v klinické praxi s dopadem na celou populaci. více...

NAUČNÉ: Komunikace v rodině, zejména mezi pečujícím a nemocným

17.4.2025 Komunikace je základní cesta, jak sdílet emoce, myšlenky, prožitky s ostatními. Komunikace v rodině zajišťuje přenos informací i emocí mezi nejbližšími. A protože v rodinách jsou vztahy dobré, ale i ty méně povedené, mohou být komunikační kanály bezproblémové, nebo naopak vyostřené, či nepřesné. Zkusme si o tom říct více. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.