pečuj doma

Analýza: Bez očkování by nás na podzim umřelo o 15 tisíc víc

29.3.2022

Informace o ochraně očkováním před nemocí covid-19 hodnotí demografická analýza statistik MZČR. Studie kromě jiného ukázala, proč byl začátek pandemie koronaviru nejtragičtější v Itálii a ve Španělsku, ale i to, jakou roli hrálo omezení kontaktů, lockdowny a následné uvolňování.

„V těchto státech byla skoro polovina nakažených ve věku nad 65 let,“ vysvětluje tragická čísla v Itálii a Španělsku Klára Hulíková Tesárková z Centra pro demografickou analýzu. „Tady byla naše silná stránka, protože jsme na konci žebříčku zemí, kde se podíl nakažených seniorů v první vlně udržel na velmi nízké úrovni.“ 

Důležitou roli sehrála naše prvotní ohleduplnost při zavedení rychlých protiepidemických opatření, což potvrzují i matematické modely vývoje pandemie během tehdejšího zhruba tříměsíčního lockdownu.

„Byla tady idea: Chraňme ohrožené, tedy důchodce, a ostatní nechme žit. Tak jsme si řekli, že to zkusíme namodelovat a zredukovali jsme kontakty lidi nad 65 let o 90 procent – proti normálnímu stavu a u ostatních jenom o 10 procent, ” přibližuje Luděk Berec z Ústavu matematiky a biomatematiky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

„Místo toho, aby se stabilizoval počet nemocných, byl by nárůst naopak stále exponenciální,” dodává. Při tak rychlém přenosu koronaviru, který má už od počátku i bezpříznakovou formu, je to ale logický vývoj. „Když zcela neizolujeme rizikovou skupinu a necháme epidemii sílit ve skupině mladších, tak přestože nebudou mít žádné problémy, je prevalence obrovská. Jen těch pouhých 10 procent kontaktů stačí k tomu, aby epidemie prosákla i do starší části populace. A pak způsobila ty špatné důsledky,“ tvrdí vědec. 

Zásadní roli v následcích pandemie sehrálo očkování, což podle Dagmar Dzúrové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy potvrzuje i demografická analýza covidových dat například z loňské zimy. 

„Před Vánocemi se velmi rychle rozvolnilo, a to i když byla v populaci ještě velká virová nálož, takže rychle vyběhla další vlna pandemie. Pak se začalo očkovat a v březnové vlně se začal snižovat věk zemřelých. Protože očkování začalo od nejvyšších věkových kategorií,“ popisuje.

Se zvyšující se proočkovaností obyvatelstva – aktuálně jde o téměř 70 procent –, se ukazuje velký význam vakcín pro bezproblémový průběh covidu-19. 

Kláa Hulíková Tesárková nabízí jeden příklad za všechny: „Ve skupině 60 až 69 let snižuje dokončené očkování riziko úmrtí proti neočkovaným zhruba 2,6krát – ať jde o deltu nebo omikron. Booster vede ke snížení zhruba 7,5krát.“ 

Demografové zároveň spočítali, jak by se situace vyvíjela bez očkovacích dávek. Srovnávali data za poslední tři měsíce loňského roku, kdy na covid-19 zemřelo zhruba 2400 lidí. Bez vakcín bych jich ale zřejmě bylo šestkrát víc. „Dá se říct, že během zkoumaného období očkování velmi pravděpodobně pomohlo snížit počet zemřelých. Možná až o 15 tisíc.”

Za celé dva roky covidové pandemie zemřelo o 44 tisíc lidí víc než v běžných předchozích letech. Podle Dzúrové za to může i náš zdravotní stav, ve kterém jsme do pandemie vstupovali. „Nebyl příliš příznivý – z hlediska množství lidí s vysokým krevním tlakem, s obezitou a dalšími nemocemi.“

Covid-19 s námi bude dál – čas na změnu životního stylu podle vědců stále máme.

Zdroj: irozhlas

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.