AKTUÁLNÍ POZNÁMKA: Kolik mrtvých bude stačit?
Tak poslouchám debaty na televizi veřejnoprávní i v jiných, obskurních, i na Facebooku – ve všech všichni vědí, co je špatně a kdo za to může, a někteří dokonce i vědí, co by se mělo... Suma sumárum, podtrženo a sečteno – plus a minus, vychází mi nula... Navíc, nikdo z rádců neřekne, jak ta jeho opatření realizovat.
Jak je vymáhat na firmách, na vlekařích, hospodských a občanovi, který je přesvědčen, že jeho svobodu mu nemůže nikdo brát.
Dnes v rádiu na Dvojce, v pořadu Jak to vidí hovořila ekonomka Ilona Švihlíková. Dotázána, zda vláda respektuje a využívá rad a názorů NERVu – Národní ekonomické rady vlády, nezávislého poradního orgánu – řekla v podstatě, že ač tam jsou skuteční odborníci, tak každý z nich má nějaký názor a tlumočí stanoviska těch a oněch zájmových, případně vědeckých skupin, takže se vlastně většinou neshodnou. Ale jak má potom vláda vládnout, ptám se... Paní ekonomka se jednu chvíli pěkně rozhořčila, řekla, že i když se nějaké rozhodnutí a opatření přijme, tak ho vláda nedokáže vymáhat, a že třeba v Německu dostane hříšník nejen pokutu – nevím proč třeba hospodě, která nerespektuje nařízení, není okamžitě odebrána licence, anebo nenásleduje vysoká pokuta, řekla... No, to by mě taky zajímalo. Vím jen jedno. Že u nás by okamžitě následovala žaloba, osočení, že jde o omezování osobní svobody, a skončilo by to u ústavního soudu, který by dal pravdu žalobci, protože rozhodnutí o uzavření prodejny nebo vleku nebylo dostatečně zdůvodněno. Tahle věta je teď mantrou ve veřejném prostoru. Není dostatečně zdůvodněno... nejen nouzový stav, ale v podstatně každé vládní rozhodnutí. Zdá se mi, že soudy a najmě ten nejvyšší Ústavní, nám chtějí připomenout, že i oni jsou mezi námi, že jsou jedním z rozhodujících orgánů moci a pilířem státnosti. Nuže – závěrečný bonmot – kolik mrtvých bude stačit, aby soud uznal, že nouzový stav, to či ono rozhodnutí je zdůvodněno?
Ladislav Vencálek